Sally Field
Utseende
| Sally Field | |
|---|---|
| Født | Sally Margaret Field 6. nov. 1946[1][2][3][4] Pasadena |
| Beskjeftigelse | Filmregissør, sanger, stemmeskuespiller, fjernsynsskuespiller, filmskuespiller, manusforfatter, filmprodusent, teaterskuespiller, produsent, regissør |
| Utdannet ved | Lee Strasberg Theatre and Film Institute Birmingham High School |
| Far | Richard Dryden Field[5] |
| Mor | Margaret Field |
| Barn | Peter Craig Eli Craig |
| Parti | Det demokratiske parti |
| Nasjonalitet | USA |
| Medlem av | American Academy of Arts and Sciences |
| Utmerkelser | 12 oppføringer
Oscar for beste kvinnelige hovedrolle (1980; for verk: Norma Rae, tema for: 52nd Academy Awards)[6]
Oscar for beste kvinnelige hovedrolle (1985; for verk: Places in the Heart, tema for: 57th Academy Awards)[7] Crystal Award (1986)[8] Medlem av American Academy of Arts and Sciences Fellow Primetime Emmy Award for Outstanding Lead Actress in a Drama Series (2007; for verk: Brothers & Sisters, tema for: 59th Primetime Emmy Awards) Primetime Emmy Award for Outstanding Guest Actress in a Drama Series (2001; for verk: Akutten, tema for: 53rd Primetime Emmy Awards) Stjerne på Hollywood Walk of Fame National Medal of Arts (2014) Kennedy Center Honors (2019) Hasty Pudding Woman of the Year (1986) Actor Award for Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series Screen Actors Guild Life Achievement Award |
| Aktive år | 1962– |
| IMDb | IMDb |
| Signatur | |
Sally Margaret Field (født 1946) er en amerikansk skuespiller og regissør. Hun har mottatt to Oscar for beste kvinnelige hovedrolle, i 1979 for rollen hennes i Norma Rae og i 1984 for rollen hennes i Places in the Heart. Field har også blant annet spilt i dramaserien Brothers & Sisters fra 2006 til 2011.
Filmografi (utvalg)
[rediger | rediger kilde]- 1971 – Maybe I'll Come Home in the Spring
- 1976 – Stay Hungry
- 1977 – Smokey and the Bandit
- 1978 – Hooper – Den amerikanske helten
- 1979 – Poseidons hemmelighet
- 1979 – Norma Rae
- 1980 – Smokey and the Bandit på farten igjen
- 1981 – Uten ondskap
- 1991 – Ikke uten min datter
- 1993 – Mrs. Doubtfire
- 1994 – Forrest Gump
- 2000 – Der det er hjerterom
- 2008 – Den lille havfruen: Fortellingen om Ariel
- 2012 – The Amazing Spider-Man
- 2012 – Lincoln
- 2014 – The Amazing Spider-Man 2
Referanser
[rediger | rediger kilde]- ↑ Encyclopædia Britannica Online, Encyclopædia Britannica Online-ID biography/Sally-Field, besøkt 9. oktober 2017[Hentet fra Wikidata]
- ↑ Gemeinsame Normdatei, «Sally Field», GND-ID 118955721, besøkt 27. april 2014[Hentet fra Wikidata]
- ↑ Munzinger Personen, Munzinger IBA 00000015891, besøkt 9. oktober 2017[Hentet fra Wikidata]
- ↑ Proleksis Encyclopedia, Proleksis enciklopedija-ID 21271[Hentet fra Wikidata]
- ↑ Geni.com[Hentet fra Wikidata]
- ↑ www.oscars.org[Hentet fra Wikidata]
- ↑ www.oscars.org[Hentet fra Wikidata]
- ↑ «WIF Awards Retrospective», arkiv-URL web.archive.org, utgitt 1. august 2020, besøkt 8. mars 2025[Hentet fra Wikidata]
Eksterne lenker
[rediger | rediger kilde]- (en) Sally Field – kategori av bilder, video eller lyd på Commons
- (en) Sally Field – galleri av bilder, video eller lyd på Commons
- (en) Sally Field på Internet Movie Database
- (sv) Sally Field i Svensk Filmdatabas
- (da) Sally Field på Filmdatabasen
- (da) Sally Field på Scope
- (fr) Sally Field på Allociné
- (en) Sally Field på AllMovie
- (en) Sally Field hos Rotten Tomatoes
- (en) Sally Field hos TV Guide
- (en) Sally Field hos The Movie Database
- (en) Sally Field hos Internet Broadway Database
- (en) Sally Field på Discogs
- (en) Sally Field på MusicBrainz
- (en) Sally Field på Facebook
- Sally Field på Instagram
- Sally Field på Threads
- (en) Sally Field på X (tidligere Twitter)
(en) Wikiquote: Sally Field – sitater

